Dnešné Sulíkove vyjadrenie o bezkonfliktnosti fungovania vlády bez Matoviča má úplne realistický základ. Problémom teda je Matovič a nie Kolíková. Nie je cieľom tohoto textu rozoberať Matoviča. Nie je čo nové o ňom napísať. Skôr by som chcel porovnať previnenie Kolíkovej voči mravom a ideám bezúhonného politika tak, ako prezentujú morálny profil koaličného politika a ideí koalície na poli morálky, všetci koaliční partneri. Niektorí poslanci OĽaNO v tom mimoriadne vynikajú.
Okrem verejne dostupných informácií o možnom konflikte záujmov Kolíkovej, iné informácie nemám a predpokladám, že iné skutočnosti keby existovali, už dávno sú na svetle sveta. Je to skutočne také tragické a neprijateľné ? Vyzerá to na náhodu a Kolíkovej by som jej verziu asi uveril. Nemá najmenší dôvod, aby klamala a v tomto prípade by akékoľvek klamstvo bolo veľmi rýchlo odhalené.
Chcem však poukázať na obchod, ktorý sa udial na začiatku pandémie. Vtedy sa o štátnu zákazku na dodávku antigénových testov uchádzala, okrem iných, aj malá firma z Trnavy. Áno z Trnavy. Konateľom firmy vtedy bol ( možno je dodnes a keby po tomto kšefte nebol, tak sa veľmi čudujem ), ak sa nemýlim, riaditeľ základnej školy, ktorý navštevujú ( vtedy navštevovali ) Matovičove deti. Firma s ročným obratom na úrovni, obrazne povedané v porovnaní s objemom štátnej zákazky, zobchodovania jedného vreca cementu a pár fúrikov štrku, na dodávku miliónov testov.
Ani samotnému Pánu Bohu neuverím, že to bola náhoda. Takáto minifirma by sa do tendra za niekoľko miliónov nepustila ani náhodou. Samozrejme ak má konateľ všetkých päť pohromade. Priveľké sústo by mohlo byť nielen likvidačné, ale mohlo by mať pre malú firmu ďalekosiahle následky. Detaily si myslím, nie je potrebné rozvádzať. Dnes obchody nefungujú tak, ako pred dvadsiatimi rokmi biznis v obore nákupu a predaja hliníkových zliatin a druhotných surovín farebných kovov. V tých časoch sa šikovný obchodník s prehľadom na trhu s uvedenými komoditami mohol realizovať vo veľkom bez centu vo vrecku alebo na účte. Fungovalo to dosť ľahko.
Stačilo si dohodnúť u odberateľov, spoľahlivých zlievarní, spotrebiteľov zlievárenských zliatin hliníka, dodávku niekoľkých kamiónov zliatin na konkrétny termín za spotové ceny a so splatnosťou na 14 dní ( pri spotovom obchode fungovala aj predplatba ). U výrobcu zliatin nebol žiadny problém dohodnúť si termín platby na 60 dní, dokonca aj na 90 a 180 dní. Spotrebiteľ zaplatil za 14 dní po dodaní tovaru. Nasledujúce obdobie 44 až 166 dní mal dobrodruh na to, aby utŕžené peniaze niekoľkokrát otočil na šrote – druhotných surovinách, alebo na zliatinách s krátkymi splatnosťami a vyššou maržou. Ak na začiatku predal 100 ton za 1800.- €/tonu, k dispozícii mal 180 000.- €, s ktorými mohol do termínu splatností urobiť množstvo obchodov a tvoriť si zisk. Bez kapitálu a bez banky.
Umožňovali to deformácie na trhu s týmito komoditami, pretlak výrobných kapacít a dodávateľov zliatin, občasné umelé deformácie burzy s farebnými kovmi. Známa je aféra, keď sa v mexickej púšti „našlo“ asi 1 milión ton zliatin. Pôvod Čína, účel – obchádzanie embarga na dovoz hliníka z Číny do USA. V USA sa dokonca diali za účelom vyvolania poplachu na komoditnej burze a cenových zemetrasení, až neuveriteľné veci. Aby vyvolali dojem, že svetové zásoby hliníka sú na nízkej úrovni, prevážali hliník medzi referenčnými skladmi. Kde išli audítori, odtiaľ sa vozilo do iných skladov a opačne.
Tento „kolotoč“ však pri dodávkach testov bez finančného krytia by asi nefungoval. Čiže štát musel za testy zaplatiť skôr, ako sa muselo platiť výrobcovi. A to sa dá len s krytím obchodu z najvyšších miest. Kde sú moralizujúci poslanci OĽaNO ? Nechceli by sa k tomu vyjadriť ? V tom čase sa kde – kto obul do Matoviča, ale koaliční partneri, dokonca aj Sulík, ho podržali. Vtedy ešte nevyvádzal, ešte nemal kedy. Ako by dnes na tento pochybný obchod reagovali koaliční partneri a predovšetkým opozícia ? Vôbec, už sa na to zabudlo ? Toto je potrebné rozoberať skôr, ako sa tu predvádzať na úkor Kolíkovej. Jej problém je bagatel oproti kšeftu trnavskej minifirmy so štátom.